Czym jest kryptowaluta?
W zasadzie kryptowaluta to zwykle zdecentralizowane cyfrowe pieniądze przeznaczone do wykorzystania w Internecie. Bitcoin, który został uruchomiony w 2009 roku, był pierwszą kryptowalutą i pozostaje zdecydowanie największą, najbardziej wpływową i najlepiej znaną. W ciągu dekady bitcoin i inne kryptowaluty, takie jak ethereum, stały się cyfrową alternatywą dla pieniędzy emitowanych przez rządy.
-
Najpopularniejsze kryptowaluty, według kapitalizacji rynkowej, to bitcoin, ethereum, bitcoin cash i litecoin. Inne znane kryptowaluty to tezos, EOS, i zcash. Niektóre są podobne do bitcoina. Inne oparte są na różnych technologiach lub mają nowe funkcje, które pozwalają im pełnić więcej funkcji poza przekazywaniem wartości.
-
Kryptowaluty umożliwiają przesyłanie wartości przez Internet bez pośrednika, takiego jak bank lub podmiot przetwarzający płatności, umożliwiając przesyłanie wartości globalnie, niemal natychmiast, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy niskich kosztach.
-
Kryptowaluty zwykle nie są emitowane ani kontrolowane przez żaden rząd lub inny organ centralny. Są zarządzane przez sieć komputerową działającą na zasadzie „peer-to-peer” z otwartym oprogramowaniem. Zasadniczo każdy chętny może stać się jej częścią.
-
Jeśli bank ani rząd nie jest zaangażowany, co z bezpieczeństwem kryptowalut? Są bezpieczne, ponieważ wszystkie transakcje są sprawdzane przez technologię zwaną łańcuchem bloków. Łańcuch bloków kryptowalut jest podobny do bilansu banku lub księgi rachunkowej. Każda waluta ma swój własny łańcuch bloków, który jest ciągłym, stale weryfikowanym zapisem każdej pojedynczej transakcji kiedykolwiek dokonanej przy użyciu tej waluty.
-
W przeciwieństwie do ksiąg bankowych, łańcuch bloków kryptowaluty jest rozproszony w całej sieci waluty cyfrowej. Żaden kraj, podmiot trzeci ani żadna firma nie kontroluje go. Każdy może uczestniczyć w tej sieci. Łańcuch bloków to przełomowa technologia, która dopiero niedawno stała się możliwa dzięki dziesięcioleciom innowacji w dziedzinie informatyki i matematyki.
Kluczowe koncepcje
Prostota przesyłania
Kryptowaluty sprawiają, że transakcje z ludźmi po drugiej stronie planety są tak samo płynne, jak płatności gotówką w lokalnym sklepie spożywczym.
Walor
Prawie wszystkie kryptowaluty, w tym bitcoin, ethereum, tezos i bitcoin cash, są zabezpieczone przy użyciu łańcucha bloków, który jest stale sprawdzany i weryfikowany przez ogromną moc obliczeniową.
Użyteczność
W przeciwieństwie do płatności kartą kredytową płatności w kryptowalutach nie można cofnąć. W przypadku sprzedawców znacznie zmniejsza to prawdopodobieństwo oszustwa. W przypadku klientów może to sprawić, że handel będzie tańszy, ponieważ wyeliminuje jeden z głównych argumentów, jakim wystawcy kart kredytowych tłumaczą wysokie opłaty za przetwarzanie.
Mobilność
Ponieważ Twoje zasoby kryptowalut nie są powiązane z instytucją finansową ani rządem, są one dostępne bez względu na to, gdzie jesteś na świecie i co dzieje się z głównymi pośrednikami globalnego systemu finansowego.
Transparentność
Każda transakcja w sieciach bitcoin, ethereum, tezos i bitcoin cash jest publikowana publicznie, bez wyjątku. Oznacza to, że nie ma miejsca na manipulowanie transakcjami, zmianę podaży pieniądza lub dostosowanie zasad w trakcie gry.
Bezpieczeństwo
Sieć obsługująca bitcoiny nigdy nie została zhakowana. Fundamentalne zasady kryptowalut sprawiają, że są one bezpieczne: ponieważ system nie wymaga uprawnień, a kluczowe oprogramowanie jest otwarte, niezliczeni informatycy i kryptografowie byli w stanie zbadać wszystkie aspekty sieci i jej bezpieczeństwa.
Bitcoin (BTC)
Strategia Blockchain
Zrównoważenie
Technologia blockchain powinna być zrównoważona środowiskowo i energooszczędna
Tożsamość cyfrowa
Blockchain powinien szanować i wzmacniać zmieniające się europejskie ramy tożsamości cyfrowej
Ochrona danych
Blockchain powinien być zgodny z europejskimi przepisami dotyczącymi ochrony danych i prywatności
Cyberbezpieczeństwo
Blockchain powinien zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa i być interoperacyjny między sobą i ze starszymi systemami.